Műtét utáni tudnivalók
Útmutató a műtétet követő napokra – Hogyan fogom érezni magam a műtét után? Mit ehetek az első napokon? Mikor moshatok hajat először a mellnagyobbítás után? Vajon hogyan feküdhetek éjjel? Praktikus kérdések és válaszok a felépülés időszakára vonatkozóan!
Pihenni, pihenni, pihenni
Étkezés és italfogyasztás
Fájdalom a mellműtét után
Műtét utáni láz
Kluttyogó, furcsa hangok, buborékoló érzés
Mellműtét után normális az, ha hiperérzékeny a mellem?
A műtét után nagymértékben fokozódhat, de akár csökkenhet is mellbimbó és a környező bőr érzékenysége, amely néhány héten belül elmúlik. Amikor az érzékenység visszatér, a mellbimbó és a melle környékén fájdalmat, viszketést érezhet, ami teljesen természetes. Ez azért van, mert kezdenek visszatérni az idegi funkciók.
Bizonyos esetekben ez tartós állapot is lehet, de a teljes érzéketlenség rendkívül ritka.
Továbbá az is elő szokott fordulni, hogy azt tapasztalja, hogy állandóan merev és érzékeny mellbimbója. Amennyiben leragasztja a mellbimbóit kerek ragtapasszal, megvédheti azokat a ruha okozta irritációtól.
Ödéma, vérömleny, véraláfutás
Mi történik ha átvérzik a kötés?
Meddig kell hordanom a kompressziós melltartót műtét után?
Nagyon fontos, hogy a mellplasztika után 6-8 hétig folyamatosan, éjjel-nappal viselje a tehermentesítő kompressziós melltartót, izom alatti mellnagyobbítás után 2 hétig pántot is szükséges viselni.
Ez a speciális melltartó abban segít, hogy kívülről fixálja az implantált melleket amíg az implantátumok körül kialakul egy kötőszövetes tok, amely stabilizálja az implantátumokat.
Mellkorrekció után 6-8 héttel már viselhet sportmelltartót, valamint alkalmi elegáns ruházathoz klasszikus fehérneműt.
Hogyan kell megfelelően beállítani a kompressziós melltartót?
Mellplasztikai műtét után alvás. Hogyan?
A duzzadás és a fájdalom elkerülése végett, az első héten szigorúan háton kell aludnia, félig ülő helyzetben úgy, hogy a hátát és a fejét párnával kitámasztja.
A második héten viszont már lehet óvatosan kipárnázva, kompressziós melltartót viselve oldalra fordulni. A műtéttől számítva 14-16 héttől pedig már lehet hasra fordulni, azonban ez az implantátum méretétől függően változhat.
Fürdés, tisztálkodás - Mikor és hogyan?
A műtétet követő néhány nappal a tisztálkodás és a zuhanyozás kellő figyelemmel megengedett. Arra kell figyelni, hogy varratok teljes összezáródásáig víz ne érje a sebet. A kötések eltávolítása után pedig ügyeljen arra, hogy a műtéti heget ne merítse víz alá, valamint közvetlenül ne érje azt vízsugár.
A teljes gyógyulásig óvja a hegeket minden egyéb fizikai behatástól és testápolási termékektől.
Mikor mostól moshatok hajat önállóan?
Napozás, szolárium, szauna, és fürdőzés tilos
A termálfürdő, a szauna, valamint a gőzkabin használatát 3 hónapig mindenképp mellőzzük, hiszen az intenzív meleg befolyásolhatják a gyógyulás folyamatát.
A közvetlen napfényt is kerülni kell, amennyiben ez nem megoldható, a beavatkozástól számított körülbelül 3 hónapig használjunk 30-50 faktorú védőkrémet, hogy megóvjuk bőrünket, főleg a műtött területen.
A napfény hatására a seb elszíneződhet, amely feltűnő, nem túl esztétikus heget eredményez.
A műtét után kb. 6 hónappal érheti direkt módon nap a hegeket és a szolárium is megengedett.
Mikor dolgozhatok?
Az első egy hétre – munkakörtől független – vegyen ki szabadságot. Lehetőség szerint a második héten érdemes lenne még otthon maradnia, de ha munkaköre nem jár ismétlődő mozgásokkal, emeléssel vagy más fizikai terheléssel, akkor akár vissza is térhet munkahelyére.
Azok akik nehéz fizikai munkát végeznek (8-10 kg súlyokat emelgetnek), 6-8 hétig vegyenek ki szabadságot. Az olyan szakmák esetében mint például fodrász, vendéglátás, ahol nem emelgetnek 8-10 kg súlyokat, de többet mint 1-2 kg, illetve szükséges a karok magasba emelése, kb. 2-3 hét után lehet elkezdeni dolgozni.
Mikortól lehet emelni, sportolni?
A felépülés első 2 hete alatt minden megerőltető fizikai munkát (emelés, rakodás, hajlás, hajmosás egyedül) kerüljünk, majd fokozatosan visszatérhetünk korábbi életvitelünkhöz. Három hét elteltével már könnyű testmozgás is elkezdhető, például aerobik gyakorlatok.
Első és második hét
Semmilyen megterhelő, illetve a mellkas jelentősebb megterhelését okozó tevékenységet nem szabad végezni.
Nem kell egész nap feküdni, de ne a műtét után rendezze át a könyvespolcot!
Viszont az ágyban sem szabad egész nap feküdni. Sétálgasson, mozogjon óvatosan, lassan.
Harmadik és negyedik hét
Lassacskán visszatérhet a könnyebb testmozgáshoz. Elsősorban sétákat érdemes beépíteni a napirendbe, illetve ekkor már a hétköznapi mozgások nem okozhatnak komplikációt. Súlyemelés, kardió, crossfit, jóga és társaik még kerülendőek.
Ötödik és tizedik hetek
Ezekben a hetekben, ha minden jól ment, már remekül érzi magát, nem okoznak gondot a megváltozott méretek, és nincsenek komplikációra utaló tüneteket sem.
Tizedik és tizenkettedik hét
A 10-12. hét az, amikor visszatérhet a normális edzésekhez és akár emelhet is. Átlagosan 12 hét kell ahhoz, hogy az implantátumok rögzüljenek a helyükön, és kialakuljon a megfelelő kezdeti tok.
Mellműtét után mennyi idővel lehet házimunkát végezni?
Vigyázzon a varratokra
Tartsa szárazon a varratokat! Ügyeljen arra, hogy ne kerüljön krém vagy más folyadék a varrat közelébe, ugyanis ezek gyulladást okozhatnak.
Gyógyulásig a hegeket óvnia kell, továbbá minden egyéb fizikai behatástól védje azokat, mint például luffa szivacs, mosdókesztyű, bőrradír.
Mivel kell kenni a műtét után a heget, hogy szép legyen?
Kiemelkedően fontos, hogy a műtéti utáni hegeket megfelelően kezeljék. Használja az általunk felírt hegkezelő krémet, de ezen túlmenően később is érdemes a bőrt kellően ápolni, hogy sima és feszes maradjon. A megfelelő kezeléssel szinte nyomtalanul gyógyul be az egyébként is alig látható helyen lévő bemetszési hely.
Mivel tudom segíteni még a heg gyógyulását?
Mi a helyzet a szexszel?
Mikor vezethetek autót?
A műtétet követő 2 hétben az autóvezetés nem javasolt.
Kell masszírozni a melleket műtét után?
Számtalan nézet ismeretes a mellműtétek utáni masszírozási technikák alkalmazásáról. A legtöbb esetben azonban nem szükséges masszírozni a melleket az operáció után.
A korai masszázs komoly fájdalmakat, bevérzést, korai elmozdulást okozhat.